Finał projektu ,,Link do książki”

Dnia 12.12.2019 r. świętowaliśmy w Bibliotece w Lini podsumowanie projektu „Link do książki”. Przez ostatnie kilka miesięcy w szkołach i bibliotekach odbyły się spotkania autorskie  oraz warsztaty artystyczne (nagrywania audiobooka, plastyczne, fotograficzne, filmowe), które łączą treść książki tradycyjnej z nowymi technologiami. Podczas finału zgromadzeni goście obejrzeli prezentację ukazującą poszczególne spotkania i warsztaty. Młodzież w oryginalny sposób przedstawiła relacje i wrażenia z zajęć. Mogliśmy również podziwiać efekty ciężkiej pracy uczestników warsztatów: fotografie, filmy, nagrania. Zwycięzcy konkursu fotograficznego „Sleeveface – ubierz się w książkę” odebrali swoje nagrody wręczone przez Panią wicewójt Astridę Kaczyńską. Dyrektor Biblioteki Zofia Cierocka podziękowała dyrektorom i nauczycielom współpracującym przy realizacji projektu. Na zakończenie czekała na wszystkich słodka niespodzianka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Spotkania podsumowujące projekt „Link do książki”

Grudzień upływa nam na spotkaniach podsumowujących projekt „Link do książki”: w Szkołach Podstawowych w Niepoczołowicach, Kętrzynie i w Pobłociu. W miłej atmosferze przedstawiliśmy relację z poszczególnych warsztatów i spotkań. Wręczyliśmy również uczestnikom warsztatów „Nagrywamy audiobooka” ich własny egzemplarz płyty. Młodzież biorąca udział w projekcie mogła pochwalić się swoimi dziełami, które powstały podczas warsztatów fotograficznych „Sleeveface – ubierz się w książkę” oraz warsztatów filmowych „Book trailer – nakręć się z książką”. Zaprezentowaliśmy również nagrania z warsztatów „Nagrywamy audiobooka” oraz krótką relację z zajęć. Wszystkie efekty spotkały się z gorącym przyjęciem młodzieży.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warsztaty „Książka dla opornych”

W listopadzie w naszych bibliotekach odbyły się warsztaty „Książka dla opornych”. Nasi młodzi czytelnicy mieli okazję nauczyć się korzystania z audiobooków, e-booków i bibliotek internetowych. Nowoczesne formy książki spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Uczestnicy czytali na głos fragmenty książek elektronicznych na tabletach i czytnikach, testowali ich różne funkcje: zmiana tła, kroju i wielkości czcionki, wyszukiwanie i syntezator mowy. Zaprezentowaliśmy również fragmenty audiobooków znajdujących się w naszych zbiorach oraz zasoby bibliotek internetowych wolnelektury.pl. Przygody Neli Małej Reporterki mogliśmy oglądać dzięki aplikacji See More oraz kodów QR znajdujących się w jej książkach. Ostatnią propozycją dla młodych czytelników były książki z mówiącym długopisem. Dzięki niemu mogliśmy posłuchać ryku lwa, odgłosów zoo jak również dowiedzieć się jak wygląda nasze ciało od środka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Warsztaty filmowe „Book trailer – nakręć się z książką”

W dniach 6-7.11.2019 r. odbyły się warsztaty filmowe, w których uczestniczyła 15-osobowa grupa młodzieży. Naszym zadaniem było zrealizowanie dwóch filmików promujących książkę dla młodzieży. Uczestnicy wybrali zbiór opowiadań „Gorzka czekolada” i powieść „Szkoła  przetrwania”. Pierwszy dzień upłynął na opanowaniu podstaw sztuki operatorskiej i stworzeniu scenariusza do filmu. Kolejnego dnia uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w wielu trudnych i wymagających rolach: reżyserów, operatorów kamery, dźwiękowców i aktorów. Dzięki dużemu zaangażowaniu młodych filmowców i miłej atmosferze na planie zadanie udało się zrealizować. Ujęcia do filmu zostały nagrane w szkolnej klasie w Lini, w bibliotece i w plenerze.  Na efekty musimy trochę poczekać, ponieważ filmy wymagają jeszcze nadania ostatecznych szlifów.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Konkurs fotograficzny „Sleeveface – ubierz się w książkę”

Podczas warsztatów fotograficznych powstały zdjęcia promujące książki. Zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

Sleeveface to zdjęcie, którego elementem jest okładka książki wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki fotografowanego.

 

28.10.2019-29.10.2019 Warsztaty fotograficzne

Październik w naszej bibliotece zakończyliśmy mocnym akcentem – 2-dniowymi warsztatami fotograficznymi „Sleeveface – ubierz się w książkę” z Michałem Baranowskim – operatorem kamery, fotografem, grafikiem.  Na zajęciach 15-osobowa grupa młodzieży poznała podstawowe zasady kompozycji obrazu, czyli regułę trójpodziału, złoty podział, złotą spiralę, a także techniczne aspekty sztuki fotografii – ISO, przysłona, migawka itp. Tę wiedzę uczestnicy wykorzystali do „ubrania się w książkę”, czyli wykonania sleeveface – zdjęcia, którego elementem jest okładka książki wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki fotografowanego. Powstało 20 interesujących fotografii.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reportaż z warsztatów fotograficznych

 

Warsztaty „Nagrywamy audiobooka”

W październiku cztery dni upłynęły nam na warsztatach „Nagrywamy audiobooka” w Studiu Nagrań „Muzyczny Starter” w Redzie. Zadaniem każdej z grup uczestników było napisanie wymyślonej przez siebie historii, a następnie nagranie tekstu przez lektorów i zaprojektowanie okładki przez grafików. Młodzież miała również okazję odegrać rolę realizatorów dźwięku w studiu nagrań, obsługiwać profesjonalny program do nagrywania dźwięku, poznać różne rodzaje pomieszczeń w profesjonalnym studiu nagrań oraz wykonać  ćwiczenia na rozgrzanie aparatu mowy. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma płytę z nagranym słuchowiskiem.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Spotkanie z podróżnikiem Emilem Wittem

Za nami kolejna propozycja dla młodzieży w projekcie „Link do książki”. Dnia 16.10.2019 r. gościliśmy młodego podróżnika Emila Witta, który zabrał nas w fascynującą podróż po Amazonii, w Andy oraz do południowo-amerykańskich Indian. Zrelacjonował swoje przygody podczas spływu rzeką Madre de Dios, obserwacje plemion izolowanych, przyrodę lasów deszczowych. Opowiedział o wyprawie zakończonej odnalezieniem malowideł naskalnych Inków. Zdradził sposoby na przetrwanie w amazońskiej puszczy.

Uczestnicy poznali również techniki współczesnego fotoreportażu: Jak w sposób interesujący dokumentować swoją podróż? Jak poprawnie robić zdjęcia telefonem? Jak uzyskać ciekawe kadry? Jak utrzymać stabilny obraz podczas filmowania? Jak zainteresować potencjalnych odbiorców? Jak filmować ludzi?

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

30.09.2019 r. w Bibliotece w Lini oraz w szkołach w Kętrzynie i w Pobłociu gościliśmy autorkę książek dla dzieci i młodzieży Annę Czerwińską-Rydel. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Link do książki”. Pisarka czytała fragmenty swoich książek, opowiadała o bohaterach – Irenie Sendlerowej, Januszu Korczaku, Marii Skłodowskiej-Curie. Pani Anna jest autorką książki „Medal za uśmiech” o kawalerach Orderu Uśmiechu, a 5.10 sama odbierze ten zaszczytny tytuł nadawany dorosłym przez dzieci. Cierpliwie odpowiadała na dociekliwe pytania słuchaczy dotyczące pisania oraz twórczości autorki. Dzieci mogły zakupić książki oraz otrzymać osobistą dedykację.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.